Yazılım

Lazy Load Nedir? Nasıl Kullanılır? Site Hızını Nasıl Yükseltirim?

Günümüzün en önemli seo sorunlarından birisi olan site yüklenme hızını arttırmak için lazy load sistemini kullanabilirsiniz.

Bir web sitesi veya içeriği daha ilgi çekici bir hale getirmek için görseller olmazsa olmaz etkenlerden birisidir. Doğru ve özgün görseller tercih etmeniz web sitenizin öne çıkması için çok önemli bir adımdır. Ancak görsellerin boyutu, çözünürlüğü ve adeti fazla olduğunda sitenizin hızını bir hayli etkiler. Bu durumda görselleri kaldırmak veya azaltmak yerine lazy load sistemini kullanarak yüklenme hızını etkili bir şekilde arttırmanız mümkün.

Lazy Load Nedir?

Lazy Load, fazla görsele sahip sitelerde sayfanın daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir yöntemdir. Basit bir JavaScript kodu ile gerçekleştirilen bu işlem bant genişliğinde tasarruf sağlayarak sitenin daha hızlı açılmasını sağlar. Daha anlaşılır bir şekilde tanımlamak gerekirse; görseller sayfa dökümanı yüklendikten sonra gösterilir.

Bir çok farklı lazy load sistemi mevcuttur, ekran kayması ile ilgili alanda sırayla görsel çeken, döküman yüklendikten sonra sayfadaki tüm görselleri yükleyen vs.

Biz bu içeriğimizde döküman yüklendikten sonra tüm görsellerin yüklendiği lazy load kodunu sizlere sunacağız.

Lazy Load Nasıl Kullanılır?

Lazy Load, döküman yüklendikten sonra görsellerin gösterilmesi için uygulanan pratik ve kullanımı kolay bir yöntemdir. (Aşağıdaki yöntem jquery kütüphanesini gerektirir)

Öncelikle lazy load ile yüklenmesini istediğiniz görsellere "lazy" classı eklemeli ve görsel urlsini "data-src" olarak belirlemelisiniz.